Vízumrendészettel kapcsolatos közlemény
2019. január 1-től a magyar állampolgárok harmadik országbeli családtagjai kikerültek a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi I. törvény (Szmtv.) és a végrehajtásáról szóló rendelet (Szmvhr.) hatálya alól és átkerültek a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (Harmtv.) és végrehajtási rendelete (Harmvhr.) hatálya alá.
Ezáltal a magyar állampolgár családtagok esetében az ún. C-EGT/látogató vízum és az azt követő magyarországi tartózkodási kártya iránti kérelmezés lehetősége megszűnt.
A továbbiakban a magyar állampolgárok harmadik országbeli családtagjai két lehetőség közül választhatnak a vízumkérelem benyújtása során.
Amennyiben a magyar állampolgár családtagja csak rövidtávú tartózkodást tervez tenni, úgy C (látogatási) vízumot igényelhet, amelyre az általános szabályok vonatkoznak.
Amennyiben a magyar állampolgár családtagja 90 napot meghaladó tartózkodást tervez, ebben az esetben családegyesítési célú, „D” típusú, tartózkodási engedély és egyben tartózkodási engedély átvételére jogosító, vízumkérelmet nyújthat be a külképviseleten (amennyiben magyar állampolgár családtagját kíséri vagy hozzá csatlakozik Magyarországon).
Felhívjuk továbbá a figyelmet arra is, hogy az irányadó vízumdíjat a kérelem benyújtásakor mindkét esetben meg kell fizetni.
Fontos kiemelni, hogy az EGT állampolgár (nem magyar EGT állampolgár) harmadik országbeli családtagjait ez a rendelkezés nem érinti. Ők továbbra is C-EGT/látogató vízumot kérelmezhetnek.
Vízumrendészet
- Általános információk
A vízum előzetes beutazási engedély, amely birtokosát nem jogosítja fel automatikusan a belépésre. A beutazás és tartózkodás feltételeinek igazolását a határátkeléskor is kérhetik az utastól. Amennyiben ezt nem tudja teljesíteni, úgy a határról visszafordíthatják.
Magyarország 2007. december 21-től a schengeni térség teljes jogú tagja. Magyarországra is érvényesek a schengeni tagállamok által kibocsátott vízumok és tartózkodási engedélyek, valamint a magyar külképviseletek által kiadott egységes schengeni vízumok és a magyar hatóságok által kiállított tartózkodási engedélyek is érvényesek a teljes schengeni térségben.
A schengeni államok körébe 2011. december 19-től 26 ország tartozik: az Európai Unió 27 tagja közül 22 ország (Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország, Szlovákia és Szlovénia), valamint Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein. 2023. január 1-jétől Horvátország is a schengeni térség része. Az Európai Unió tagállamai közül 4 ország – Bulgária, Ciprus, Írország és Románia – ugyanakkor továbbra sem része a schengeni térségnek.
Vízumkérelmezők figyelmébe
Tájékoztató az uniós vízumpolitikáról
- A vízumkérelem beadása
C vízum:
A schengeni vízum egy schengeni állam által kiadott engedély, amely lehetővé teszi az utazók számára, hogy belépjenek a schengeni térségbe az alábbi célokból:
- schengeni állam területén tervezett rövid távú tartózkodás vagy átutazás (rövid távú tartózkodásra jogosító vízum)
- a schengeni államok repülőtereinek nemzetközi tranzitterületén történő áthaladás (repülőtéri tranzitvízum)
A schengeni vízum- és beutazási szabályok a rövid távú, 90 napot meg nem haladó tartózkodásra vonatkoznak. A rövid távú tartózkodás egy legfeljebb 90 napos tartózkodást jelent bármely 180 napos időszakon belül.
Schengeni C vízumkérelmet benyújtani a VFS Global külső szolgáltatón keresztül lehet, erre a Nagykövetség Konzuli Hivatalában csak különös méltánylást érdemlő esetben van mód.
- C vízumkérelem benyújtásához időpontot a VFS külső vízumszolgáltatóhoz az alábbi weboldalon foglalható: https://visa.vfsglobal.com/egy/en/hun
- Vízumkérelmezők figyelmébe: Schengeni vízum- és beutazási szabályok
- A vízumkérelemmel együtt benyújtandó támogatódokumentumok listája a külső vízumszolgáltató honlapján érhető el, itt: https://visa.vfsglobal.com/egy/en/hun
D vízum: A 90 napot meghaladó tartózkodás szabályait az egyes tagállamok saját nemzeti jogszabályai határozzák meg. D vízumkérelmet jelenleg csak a Nagykövetségen lehet benyújtani.
- D vízumkérelem benyújtásához időpont itt igényelhető: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu/
Felhívjuk a D vízumkérelem benyújtásában érintettek szíves figyelmét a következőkre: Magyarország Nagykövetsége a D vízumkérelmek átvételében, elbírálásában, illetve a kapcsolódó határozatok/iratok/vízumok kiállításában, majd az ügyfél irányába a döntések továbbításában csupán közreműködő és nem döntéshozó hatóságként vesz részt.
A D vízumkérelmek elbírálása az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) hatáskörébe tartozik.
Adatvédelmi okokból, illetékesség hiányában, D vízumkérelmek elbírálásának állásáról sem telefonon, sem írásban nem adhatunk tájékoztatást. A beadott vízumkérelemmel kapcsolatban kizárólag az ügyfél (a kérelem beadója) kaphat felvilágosítást.
D vízumkérelmekkel kapcsolatos további információért, a benyújtandó támogatódokumentumokért, kérjük látogasson el ide:
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság telefonos ügyfélszolgálatának elérhetősége:
Vízumkérelmezők figyelmébe
- A vízumkérelmek ellenőrzése, elbírálása
A kérelem vizsgálatakor a konzul
- minden esetben ellenőrzi, hogy a kérelmező szerepel-e a Schengeni Információs Rendszerben (SIS II)
- ellenőrzi a kérelmező korábbi vízumügyeit
- meghatározott esetekben konzultálni köteles más tagállamok illetékes hatóságaival
- konzultálhat az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósággal, illetve a Külgazdasági és Külügyminisztériummal
- konzultálhat más schengeni államok konzulátusaival
- a kérelmezőt személyes megjelenésre kötelezheti
- kérheti a kérelemhez már csatolt dokumentumokon kívül más dokumentumok, igazolások bemutatását is. A vízumkérelem elbírálása főszabály szerint 15 napot vehet igénybe (amely indokolt esetben legfeljebb 45 napra meghosszabbítható). Az EU által kötött vízumkönnyítési megállapodásokban érintett országok esetén az eljárási idő 10 nap.
A vízumkérelmet el kell utasítani, ha a kérelmező:
- Hamis, hamisított vagy csalárd módon felhasznált úti okmányt mutat be;
- Nem indokolja meg a tervezett tartózkodás célját és körülményeit;
- Nem nyújt be igazolást arról, hogy rendelkezik megfelelő anyagi fedezettel a tervezett tartózkodás időtartamára, illetve a visszatéréshez;
- Bármely 180 napos időszakban 90 napot a tagállamok területén tartózkodott;
- Olyan személy, akire vonatkozóan a SIS II beléptetési tilalmat elrendelő figyelmeztető jelzést adtak ki;
- A tagállamok közrendjét, belső biztonságát vagy közegészségét veszélyeztető, illetve bármely tagállam nemzetközi kapcsolatait fenyegető személynek minősül, különösen amennyiben beléptetési tilalmat elrendelő figyelmeztető jelzés hatálya alatt áll;
- Adott esetben nem szolgál bizonyítékkal arra, hogy megfelelő és érvényes utazási egészségbiztosítással rendelkezik, vagy kétely merül fel a kérelmező által benyújtott támogató dokumentumok hitelességét vagy tartalmuk helytállóságát, valamint a kérelmező által tett nyilatkozatok megbízhatóságát illetően;
- A benyújtott iratok tartalma nem megbízható
- Megtett nyilatkozataiban ellenmondás mutatkozik.
Továbbá, ha:
- egy vagy több tagállam úgy ítéli meg, hogy a kérelmező veszélyt jelent a közrendre, a belső biztonságra, a közegészségre vagy a nemzetközi kapcsolatai(k)ra.
- egy vagy több tagállam úgy ítéli meg, hogy a kérelmező veszélyt jelent a közegészségre
- egy vagy több tagállam úgy ítéli meg, hogy a kérelmező veszélyt jelent a nemzetközi kapcsolatai(k)ra.
Az elutasításról szóló döntést és annak indokait a konzul az erre rendszeresített formanyomtatványon közli a kérelmezővel. Elutasítás esetén a vízumeljárási díjat a konzulátus nem téríti vissza.
- C és D vízumkérelmekkel kapcsolatos jogorvoslat
Vízum iránti kérelem elutasítása, a vízum megsemmisítése, valamint a vízum visszavonása tárgyában hozott döntés esetén a kérelmező jogorvoslattal élhet, az alábbiak szerint:
- Elutasítás esetén a fellebbezést a vízumkérelmet elutasító határozat kézhezvételétől számított 8 napon belül lehet benyújtani a Magyarország kairói nagykövetségén. A jogorvoslati kérelemről a Külgazdasági és Külügyminisztérium 15 napon belül dönt.
- A vízum megsemmisítése vagy visszavonása elleni fellebbezést három napon belül lehet előterjeszteni, szintén a kairói nagykövetségen. A fellebbezést a külpolitikáért felelős miniszter öt napon belül bírálja el.
A jogorvoslati eljárás díja
A jogorvoslati eljárás díja 160 EUR, amit egyiptomi fontban, adott árfolyam szerint kell kiegyenlíteni. A fellebbezési díj másodfokon meghozott pozitív döntés esetén sem jár vissza.
A fellebbezési díj megfizetése nélkül a jogorvoslati eljárás nem indítható el.
Fellebbezés benyújtásához előzetes időpontfoglalás szükséges:
Amennyiben fellebbezés benyújtásához nincs szabad időpont, kérjük forduljon hozzánk az alábbi e-mail címen:
A fellebbezés tárgyában hozott elutasító döntéssel szemben közigazgatási pernek van helye.
Elutasítás esetén a vízumeljárási díj újabb megfizetése mellett bármikor új kérelem adható be.